Köster Üsküdar

Su Sızdırmalarında Çözüm Yalıtım

Hemen her yapıda olabilecek su sızdırmaları, yalıtım eksikliğinden kaynaklanırken köster Üsküdar özelinde yapılacak işlemlerle sorunlar giderilebilir. Özellikle eski binaların yapım aşamalarında temel su yalıtımı süreçleri yapılmadığı görülürken yanlış malzeme kullanımı ya da kalitesiz işçilik durumlarından dolayı etki gücünü zaman içinde kaybettiği de olabilmektedir. Tüm bu durumlardan dolayı su geçirgenliği söz konusu olurken yapı betonlarının zarar görmesi de kaçınılmazdır. Gözeneklerden giren suların donma hallerinde kimyasal tepkime açığa çıkabilir, yapıların çok daha dayanıksız hale gelmesi de beklenebilir. Uzun yıllar devam eden su sızdırmalarında ise aniden yapılarda çökmeler yaşanabilir. Bunun haricinde zemin ve bodrum katlarında yer altı sularının etkisiyle kötü kokular hissedilebilir, siyah lekeler duvarlarda oluşabilir. Çatı katları içinde aynı durumlar ihtimal dahilindedir. Ayrıca bakteri oluşumları ve küflenme durumları görülmesi de muhtemeldir.

koster-uskudar
koster-uskudar

Telafisi imkânsız zararların dahi ortaya çıkma ihtimali bulunan bu tip durumlarda köster Üsküdar süreçlerinin hemen başlatılması, su yalıtımı işlemlerinin yaptırılması tek çözüm yoludur. Su yalıtım uygulama alanlarında teras ve çatılar ilk sırada bulunurken temel ve döşemeler, duvar ve cephelerle özel uygulamalarda olabilmektedir. Bununla birlikte yapı kimyasalları ya da derz malzemeleri kullanılagelmektedir. Su yalıtım örtüleri ise sentetik ve bitümlü olarak ikiye ayrılır ve doğru malzeme kullanımlarıyla çok daha kaliteli işlemler çıkarılabilir. Eğimli olan çatı kaplama malzemelerin alt kısımlarında bitümlü örtüler kullanılırken çatı ve teras zeminlerinde akrilik esaslı malzeme kullanımı da çok daha ekonomiktir. Elastik yapıda olan yarı akışkan reçineli akrilik aynı zamanda çok daha kolay uygulanabilir. Kuruma süresinin kısa olmasından dolayı da tercihi söz konusudur.

Islak zeminlerde yapılacak su yalıtımlarında çimento esaslı malzeme kullanımı ise öne çıkar. Bunların dışında yer altı sularının etkisinin azaltılması için bodrum ve zeminlerde poliüretan esaslı malzemelerin kullanımından yararlanılabilir. Köster Üsküdar işlemleri 1 ile 3 gün içinde tamamlanırken çok daha benzersiz yapılar elde edilebilir. Su geçirgenliklerinin tamamen sonlandırılmasıyla binaların kullanım ömürleri de artacaktır. Binanın sağlamlığının elde edilmesi temel su yalıtımıyla açıklanırken maliyet açısından ise ortalama %3’lük bir kısmını oluşturduğu da söylenebilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir