Köster Ümraniye

Su Yalıtımı Hakkında Her Şey

Binaların yapım aşamasında yapılabileceği gibi ilerleyen yıllarda da gerekli olabilen su yalıtımları köster Ümraniye ve benzer alanlarda çok daha mühim bir meseledir. Doğrudan depremlere karşı olan dayanıklılığın bir anda kaybolmasına sebep olmasından ötürü can ve mal kayıplarında etkili olabilmektedir. Bundan dolayı işlemlere çok daha değer verilmesi, gerekli olması halinde zaman kaybı olmadan uygulanması önerilir. Temel su yalıtımı olarak ifade edilen işlemlerde binaların korozyona karşı donatı yapısının korunması amaçlanır. Böylelikle su girişlerine izin verilmezken keskin bir koruma sağlandığı da ifade edilebilir.

Var olan yapı içerisindeki donatının etkilenmesi için üç farklı şekilde olabileceği gibi sonrasında bina temellerinin zayıflaması durumu ortaya çıkabilir. Korozyon oluşması ve ilerleyen süreçlerde devam etmesinde ise betonun gözeneklerinden dahil olan oksijen etkilidir. Ayrıca kılcal gözeneklerden dağılmış su ile karbondioksit ya da klor sonucunda oluşan reaksiyonda etkili olan bir başka durumdur. Bu durumların yaşanması halinde yapının ömrünün kısalması da söz konusudur. Ortalama bilgilerle ifade edilirse su yalıtımı içeren kaliteli binaların 50 yıl boyunca kullanımı olabilmektedir. Köster Ümraniye ve tüm ilçelerde de İstanbul değerlendirildiğinde bu durumda bir değişiklik olmamaktadır. Ancak korozyon etkisiyle donatı bozulması hallerinde 24 yıla kadar bir düşüş durumu olacaktır.  Ayrıca sıklıkla yaşanan depremlere karşı da çok daha hassas ve dayanıksız olacağı da kesindir.

Havayla temas hallerinde de korozyon artışı söz konusu olurken iç yüzeylerde bulunan ahşap gibi malzemelerin çürümesi gerçekleşebilir. Sıvaların su etkisiyle kabarıp dökülmeye başlaması da görülebilecek durumlar arasındadır. Ayrıca perde duvarlarında var olan demirlerin paslanma sonucunda çöküntülerin yaşanması da ihtimal dahilindedir.

Islak zemin ve yüzeylerde daha ziyade çimento esaslı sürme malzemeler kullanılırken sıvı ürün sürülümü hızlı yapılabilmektedir. Bitümen malzemelerin yararları ise daha çok iç mekanlarda geçerlidir. Bununla birlikte terasların her iki bölgesinde ve çatı kısımlarında ise akrilik malzeme kullanımları olabilir. Uygun ekonomik koşulları içermesinin haricinde kolay ve pratik kullanımı olması da elastik yapılı reçineli akrilik kullanımını beraberinde getirir. Köster Ümraniye ve diğer bölgelerdeki işlemlerde duvar ve cephelerde uygulama olabileceği gibi özel uygulama mekanlar ve alanları da vardır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir