Köster Tuzla

Su Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Nesne ya da yapıların iç kısımlarına su sızdırma durumlarının olmaması için farklı malzemeler kullanılarak yapılan su yalıtımı köster Tuzla özelinde farklı uygulama alanları barındırır. Hali hazırda yapım aşamasındaki yapılarda temel su yalıtımı gerçekleşirken yer altı sularının yükselerek betonlara etki etmesi de engellenir. Buna ilave olarak çeşitli avantajları bulunurken kullanılan malzemelerin kaliteli olması ve yöntemlerin doğru olması da sonucu doğrudan etkilemektedir. Peki, su yalıtımı neden gerekli olmaktadır?

koster-tuzla
koster-tuzla

Su yalıtımı işlemlerinde öncelikli hedef yapı içlerine gözeneklerden su girişlerini engellemektedir. Farklı zeminlerde bu durum olabileceği gibi doğrudan yer altından da su girişleri yaşanabilmektedir. Duvar cepheleri ya da çatı katlarında çok daha sık görülen küflenme, mantar ve bakteri oluşumları su geçirgenliği olduğunu gösterir. Ayrıca duvarlarda siyah lekelerin oluşumu ve sonrasında kötü kokuların hissedilmesi de su yalıtımını gerekli kılmaktadır. Var olabilecek bu problemler yaşam konforunu olumsuz yönde etkilerken yapının giderek yıpranmasını da ortaya çıkarır. Bilindiği gibi suların iç bölümlere yönelmesiyle birlikte dayanıksız durumu ortaya çıkar. Türkiye’nin birçok bölgesinin deprem alanı olarak bilinmesi de en ufak bir sarsıntıda dahi yapıların yıkılmasına sebebiyet verebilir.

Bundan dolayı kullanım ömrünün giderek azalmasını engellemek için köster Tuzla ve diğer tüm bölgelerde su yalıtımları hayat kurtarır. Ani bina çökmelerinin yaşanmaması ya da kötü ortamlarda yaşanılmasının istenmemesi hallerinde de farklı malzemelerle farklı mekanlarda su yalıtımı süreçleri başlatılabilir.

Zemin katlar, bodrum bölümleri ve temel yalıtımlarda poliüretan esaslı malzemelerin kullanımı söz konusu olurken çok daha sağlam bir işçilik gerektirmektedir. Bunun haricinde bitüm esaslı malzemelerde 3 günlük işlem süresiyle kullanıma hazır hale getirilir. Sürme yoluyla işlemler yapılırken hava kürlenmesiyle kurumaktadır. Çimento esaslı malzemelerin ise kullanımlarında ıslak bölümler öne çıkar. Bunların dışında çok daha uygun fiyatlı olmasından dolayı tercih edilen reçine esaslı akrilik su yalıtımları da uygulanabilir. Çok daha hızlı kurumasının dışında elastik yapıda olması ve her uygulama alanında tercih edilmesi de önem taşır.

Teras bölümlerinin iç ya da dış kısımlarındaki yalıtımlar yapılabilir, zemin yüzeylerine sürülebilir. Banyo ya da tuvalet gibi bölümlerle birlikte duvar cephelerinde de su yalıtımları yapılarak çok daha temiz ve sağlıklı ortam yaratılabilir. Ayrıca solvent ve benzeri zararlı unsurların bulunmaması da akrilik kullanımlarını çok daha öne çıkarır.  Köster Tuzla su yalıtımları neticesinde var olan koku ve lekelerin giderileceği, su sızdırmaların bir daha olmayacağı da rahatlıkla ifade edilebilir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir