Köster Sultangazi

Su Yalıtımlarında Temel Hususlar

Korozyon eksenli donatı kesitinde oluşabilecek kayıplar neticesinde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilirken Köster Sultangazi çerçevesinde gerçekleştirilecek süreçlerde birçok temel husus vardır. Öncelikli olarak su yalıtım öncesindeki durumların bilinmesi ve sonrasında ne gibi değişikliklerin olacağı bilinmelidir. Temel yapı süreçlerinde su yalıtımı yapılmaması yer altı sularının büyük bir risk içermesine neden olur. Bilhassa beton gözeneklerinden giriş yapan suların hava ve oksijen etkisiyle çok daha büyük sorunları ortaya çıkarabileceği öngörülebilir. Bundan dolayı hali hazırda yapıların tamamında temel su yalıtımı gerçekleştirirken yine de ilerleyen yıllarda yalıtım eksenli sorunların yaşanması da ihtimal dahilindedir.

koster-sultangazi
koster-sultangazi

İç ortam yüzeyinde çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilen basınçsız sular aynı zamanda farklı organizmaların ortaya çıkmasının da başlıca sebebidir. Bodrum ya da zemin katlarla binanın temelinde küflenme, kötü kokular ortaya çıkarabilir. Duvarlarda ise siyah lekeler olmasına neden olunabilir. Ayrıca ahşap, tuğla gibi temel malzemelerin etkilenmesi de kaçınılmazdır. Fark edilmesi oldukça güç olan süreçlerde ahşapların çürümesi de görülebilir, sıvaların kabarmasından dolayı dökülmeler başlanabilir. Su yalıtımıyla ise nem ve su geçirgenliklerinin ortadan kaldırılması sağlanır. Bunun için ise doğru malzeme ve yöntemlerin mekanlara uygun seçilmesi gerekir. Çimento esaslı malzemelerin kullanımları için ıslak mekanlar idealdir. Ayrıca iç mekanlarda da kullanımı söz konusudur. Ancak bitümen malzemelerin dış mekanlarda kullanılması örneği su yalıtımlarında sağlanacak avantajları yok edebilir. Köster Sultangazi su yalıtım örtüleri sentetik ve bitümlü olarak ayrılırken polimer bitümlü örtüler çokça tercih edilir.

Sürme esaslı malzemeler sınıfında yer alan akrilik ise hali hazırda en uygun fiyatlı su yalıtım seçeneğidir. Kolaylıkla sürülerek işlemlerin çok kısa bir zamanda tamamlanması elde edilir. Elastik yapılı olması ve yarı akışkan içeriğinde solvent bulunmaması da insan sağlığını tehdit etmediğini gösterir. Teras bölümleri, çatılar ya da duvar cephelerinde uygulanabilir, bodrum katlarında da bile uygulaması yapılabilir. Bununla birlikte mekanların sahip olduğu özelikler ve yapıların kaplama malzemeleri de su yalıtım seçeneklerini doğrudan etkileyebilir. Köster Sultangazi özelinde bu unsurların neler olduğu da kaliteli firma seçimiyle gerçekleştirilebilir. Bu sayede yalıtım sonrasında hiçbir şekilde küflenme, lekelenme ve kötü koku gibi olumsuz durumların olmayacağı garanti altına alınabilir, konforlu bir yaşam sağlanabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir