Köster Sultanbeyli

Su Yalıtımı Eksikliği Nelere Neden Olur?

Yapılarda gerçekleştirilen temel su yalıtımı toplam maliyet içinde %3’lük bir dilimi kapsarken bazı durumlarda kalitesiz seçimlerden dolayı etki gücünü yitirebilmektedir. Köster Sultanbeyli çerçevesinde su sızdırma olarak bilinen problemler yalnızca zemin bölgesinde olmamaktadır. Yer altı suları etkisi büyük olsa da yapının farklı bölümlerinde de su yalıtımı ihtiyacı olabilmektedir. Yapının tam anlamıyla korunabilmesini sağlayan yalıtım eksikliklerinde ise telafisi çok zor kayıplar yaşanabilir, maddi hasarlar çok ileri boyutlara kadar gidebilir. Korozyona karşı betona gömülen donatı koruma sağlarken su sızdırmalarında ise donatı kimyasal tepkimelerle yıpranır. Depreme karşı yapıların çok daha dayanıksız hale gelmesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi de şüphesiz de bu su yalıtım eksikliğidir.

koster-sultanbeyli
koster-sultanbeyli

Basınçsız suyun gözeneklerden geçerek yapı içinde dolaşmaya başlaması da yine su yalıtımı olmayan yerlerde gerçekleşir. Bunun neticesinde ise iç ortam yüzeylerinde siyah leke oluşumları görülecektir. Ardından köşe ve kenarlarda küflenme olabileceği gibi mantar ve bakteri organizmaların çıkması da muhtemeldir. Bu durumların en yaygın görüleceği bölümler bodrum katları ve çatı katlarıdır. Ancak orta kısımlarda da ilerleyen zamanlarda bu tip durumların olması söz konusudur. Binanın taşıma gücünün giderek zayıflaması da kullanımların çok daha riskli olmasını kaçınılmaz hale getirir. Giderek yıpranmalar yaşayan bina temellerinin kullanım ömrüne de etkisi olumsuz olmaktadır. Hali hazırda köster Sultanbeyli özelinde ifade edilmesi gerekirse ortalama kalitede bir bina 50 yıllık kullanım içerir. 50 yıl boyunca su yalıtımı olması halinde kullanımında herhangi bir sorun olmayacaktır. Ancak bu tip durumlarda ise donatı yaklaşık 20-24 yıl içinde taşıma kapasitesini tam anlamıyla kaybedecek ve çökme durumu gerçekleşecektir.

Can ve mal kayıpların yaşanma ihtimalinin yanı sıra, devamlı sağlık sorunlarının olabilmesi de söz konusudur. Özellikle ev ortamında küflenme, bakteri oluşumlarından dolayı insan sağlığına risk içerdiğini söylemek pek mümkündür. Tüm bu durumlardan kurtulmak için mutlaka su yalıtımı yapılmalı, doğru yöntem seçimiyle anında işlemlere başlanılmalıdır. Köster Sultanbeyli süreçlerinde akrilik çok daha hızlı ve kolay uygulanırken maliyet açısından da en iyi seçimdir. Teras, çatı ya da zemin özelinde her yerde uygulaması vardır. UV ışınlarına karşı dayanıklı olduğu bilindiği için açık mekanlarda da sağladığı yarar üst seviyelere çıkabilmektedir

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir