Köster Şişli

Su Yalıtım Malzemeleri Özellikleri

Su yalıtımı çerçevesinde ilgili yürürlükte standartlar belirli olurken mevzuatlar özelinde süreçler yönetilmektedir. Hali hazırda köster Şişli su yalıtımlarında çok daha kaliteli malzemelerin kullanımı görülürken yapıların hemen hepsinde temel su yalıtımı bulunduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Buna ilave olarak yapılacak işlemler neticesinde binaların yıpranmalarının önüne geçilebilir, çok daha uzun yıllar problemsiz bir şekilde kullanımları sağlanabilir. Peki, su yalıtım süreçlerinde hangi malzemeler neyden üretilerek kullanılmaktadır?

koster-sisli
koster-sisli

Katı ya da sıvı halde bulunabilen bitümlü malzemeler birçok farklı uygulama alanı içerir. Petrol ürünü olmasının yanında suya karşı dayanıklı yapısından dolayı su yalıtım malzemeleri arasında bitüm çokça değerlendirilmektedir. Çok uzun işlem süreçleriyle yüksek oranlı başarı sağlanırken köster Şişli özelindeki yapılarda da kullanımı vardır. Yapıştırıcı özellikli kimyasal reçine olan epoksi malzemesi de su yalıtımlarında kullanılacak kadar dirençlidir. İki komponentli olurken boşluk ve çatlak durumlarında dahi yapışkanlı özelliğiyle kullanılabilir. Büzülme ve genleşme değerleri düşük olan epoksi su yalıtım malzemeleriyle su geçirgenliği tamamen engellenebilir. Hidrolik bağlacılar sınıfında var olan çimento ise su eksenli bölgelerde çokça kullanılır. Portland çimentosu, traslı çimento, katkılı çimento olarak kullanımı söz konusudur.

Fiziksel açıdan çok daha yüksek seviyelere ulaşılmasında ise kauçuk malzemesi tercih edilir. Bunun haricinde dinamik ve esnek yapılı silikonların kullanımı da bulunur. Yüzey kaplamalarında değerlendirilmesi sonucunda yüzeyin çok daha sert hale gelmesi amaçlanır. Bununla birlikte kimyasallara karşı dayanıklılık artarken nem durumlarının oluşumu da ortadan kalkan başka bir durumdur. Akrilik ürün kullanımı köster Şişli eksenli işlemlerde çok faydalı olurken ekonomik açıdan da en iyi sürme malzemelerindendir. Bununla birlikte UV ışınlarına karşı her zaman yüksek direnç içermesi de teras ve çatı çalışmalarında da dış mekân kullanımını da beraberinde getirir. Şeffaf olması ve boyanabilir görünümü de çok daha farklı bir şekilde bulunmasını sağlar. Bunun haricinde Polimer ve membran kullanımları da ayırıcı ve geçirgen bir yapının ortaya çıkmasıyla yağmur sularını kısıtlar. Su yalıtım malzemelerinin doğru seçimi ve doğru uygulanışı halinde küflenme, bakteri organizma oluşumları engellenirken tüm yapısal hasar durumları da büyük oranda çözümlenmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir