Köster Silivri

Su Yalıtımı Süreçlerinde Malzeme Seçiminin Etkisi

Herhangi bir nesne, bölüm ya da yapının su geçirgenlik düzeyinin arttırılması için yapılan su yalıtımı köster Silivri süreçleri açısından son derece önemlidir. Çok daha güvenli ve konforlu bir yaşam sürdürülmesinde yapıların temel su yalıtımı içerip içermediğine bakılırken kullanılan yöntem ve malzemelerde değişkenlik gösterebilir. Ayrıca işçilik kalitesiyle de su yalıtımı arasında paralellik vardır.

koster-silivri
koster-silivri

Yönetmelikler gereği bina yapım süreçlerinde mutlaka temel su yalıtımı yaptırılmalı, bu sayede yapıların depreme karşı dayanıklı olması sağlanırken aynı zamanda kullanım ömürleri arttırılmaktadır. Hali hazırda betonların su içinde olacak şekilde yapıların devam etmesinden dolayı su yalıtımı şarttır. Bunun için çoğu zaman bitümen su yalıtımı yöntemleri kullanılır. Betonların yer altı sularıyla temas etmemesi amaçlanır. Aksi durumda betonların içine su sızması halinde dolaşım başlar. Donma olaylarının olması ise kimyasal tepkimeleri beraberinde getirir. Böylelikle betonların aşınması ve yıpranmasıyla dayanıksız bir yapı ortaya çıkar. Bina kullanım ömürlerinin düşürülmesinin yanı sıra, aynı zamanda depreme dayanıksız hale gelmesi de ani çökme ve yıkılma tehlikelerini ortaya çıkarır. Köster Silivri su yalıtımlarında mutlaka doğru malzeme seçimi yapılması ise olası risklerin en aza indirilmesini sağlar.

Yapıların duvar cephelerinde ya da teras, çatı bölümlerinde su yalıtımı yapılması söz konusu olurken kullanılacak yöntem ve malzemelerde uygun olmalıdır. Bitümen su yalıtımı yalnızca kapalı mekanlarda kullanılırsa çok daha iyi bir etki gösterecektir. Aksi durumda dayanıksız olmasından dolayı fayda oranının azalacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Sentetik örtüler olarak ifade edilen PVC, EPDM, TPO ve benzerleri de çok fazla kullanılırken çimento esaslı malzemeler ıslak zeminlerde en iyi seçim olmaktadır. Tuvalet, Banyo, Su Deposu ya da havuzlar için su yalıtımında etki gücü yüksektir.

Çok daha uygun fiyatlı olan Akrilik esaslı malzemeler ise elastik yapıda olması ve yarı akışkan özelliğiyle tercih edilir. Hızlı bir şekilde uygulanmasından dolayı acil durumlarda kullanılabilir. Teraslarda zeminlerinde ya da çatıların iç ve dış bölümlerinde yarar sağlar. Poliüretan esaslı malzemeler ise bodrum katları için iyi bir seçimdir. Köster Silivri özelinde uygulamalar sonrasında ise mantar, bakteri oluşumları engellenir, beton içine sızma olmayacağından dolayı küflenmede ortadan kaldırılır.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir