Köster Şile

Su Yalıtım Malzemelerinde Sınıflandırma

Aynı amaç için çok farklı malzemelerin kullanımı bulunan su yalıtım süreçlerinde doğru seçimlerde çokça önem taşımaktadır. Bilhassa köster Şile ve diğer ilçelerde olabilecek süreçlerle depremlere karşı dayanıklılık elde edilebilir. Yapıların iç yüzeylerinin korunmasıyla çok daha sağlam olmaları mümkün olurken İstanbul özelinde deprem riskinin her zaman var olduğu da bilinmektedir. Bundan ötürü su yalıtımları eksikliklerinin bir an önce tamamlanması gerekir.

Telafisi çok zor problemlerin ortaya çıkmadan önce yapı temelinde ya da duvarlarda olabilecek yalıtım işlemlerinde uygulama alanları arasında teras ve çatılarda bulunmaktadır. Su yalıtım malzemeleri süreçlerinde kullanıma uygun malzemelerin sınıflandırmasında uygulama alanları da etkilidir. Bunun haricinde malzemelerin üretildiği ürünler ya da kullanım durumları da belirli bir sınıflandırmanın oluşmasında söz sahibidir. Yapılacak sınıflandırmalar çerçevesinde de su yalıtım malzemeleri hakkında bilgiler alınabilir, çok daha isabetli kararlar verilebilir.

koster-sile
koster-sile

Su yalıtım süreçlerinde temel eksenli işlemler inşaat halinde olmaktadır. Böylelikle donatın korozyon içermesi söz konusu olmazken yer altı sularının beton içine gözeneklerden dahil olmasının önüne de bu şekilde set çekilebilir. Bu çerçevede su alanlarında ya da ıslak bölgelerde ki tuvalet, banyo ya da havuzlar buna örnek verilebilir, çimento malzemeleri kullanılmaktadır. Çeşitli seçenekleri olmasının yanı sıra, çok daha dayanıklı ve dirençli olmaları da su geçişlerini tamamen ortadan kaldıracaktır. Petrol ürünü olan bitüm su yalıtım malzemeleri ise suya dayanıklı yapılarından dolayı kapalı mekanlarda değerlendirilebilir. Asfalta kıyasla katran kimyasal etkili olduğundan daha yüksek bir dayanıklılık sunabilmektedir. Bunların haricinde epoksi su yalıtımlarının kullanımı da olası su geçirgenliklerini tam anlamıyla önlemektedir.

Köster Şile çerçevesinde değerlendirildiğinde de farklı malzemelerin kullanımı bulunurken işlem süreleri de buna göre değişmektedir. Bitümlü ya da çimento malzemelerinde 3 güne kadar kuruma durumu belirtilirken 1 günde akrilik malzemelerle yalıtım sağlanabilmektedir. Bunun nedeni ise elastik yapılı ürünün çok daha kolay bir şekilde uygulanabilmesidir. Reçine özellikli olup solvent içermeyen ürünün uygulanmasının sonrasında ise kuruması da daha hızlı olabilmektedir.

Kauçuk ve Siloksan su yalıtım malzemeleri kullanımları da yaygın olurken teras yüzeylerinde de uygun maliyetinden dolayı akrilik tercih edilebilir. Köster Şile işlemlerinin tamamında da çok uygun fiyatlarda yalıtım yaptırılabilir. Ayrıca UV ışınlarına karşı dayanıklılığı yüksek olurken karbondioksit ve oksijen geçirgenliğinin az olması da verim açısından önem taşır. Bu sayede yapının zemin ya da üst bölümlerinde hiçbir şekilde su geçirgenliği olmayacaktır. Duvar yüzeylerinde küflenme, mantar, bakteri oluşumları ya da lekelerin görülmesi de ortadan kalkacaktır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir