Köster Küçükçekmece

Su Yalıtımlarında Yöntem Tercihleri

Bilhassa binaların temelinde başlayan yer altı sularının sızdırmalarıyla bodrum katlarında rutubet ve korozyon görülebilir, mekanların iç bölümlerinde dahi küflenme olaylarıyla karşılaşılabilir. Kötü kokuların ortaya çıkması ve duvarların devamlı siyah lekeler içermesi de su yalıtımlarının olmamasından kaynaklıdır. Bazı hallerde eksik yalıtım bulunması ya da kalitesiz malzeme ve işçilik seçimlerinin de bunda etkisi olabilir. Bundan dolayı köster Küçükçekmece su yalıtım süreçlerinde doğru mekanların doğru malzemelerle değerlendirilmesi şarttır. Her ne kadar yapılan iş su yalıtımı olsa da mekanlarda doğru yöntemlerinin kullanılmaması etki gücünü önemli düzeyde düşürebilir.

koster-kucukcekmece
koster-kucukcekmece

Sıvı malzemelerin sürme yöntemiyle gerçekleştirildiği su yalıtımlarında işlemlerin süreleri de kullanılan malzemeye göre farklılaşır. Petrol ürünü olan bitümen su yalıtımlarında 3 günlük bir süre sonrasında kullanım söz konusu olurken akrilik su yalıtımları çok daha hızlı bir şekilde kuruma sağlar. Her ne kadar teras iç kısımları ve mekanlarda bitümen kullanılabilse de özellikle açık mekanlarda uygunluğu yoktur. Bunun sebebi ise dayanıksız yapısı olarak gösterilebilir. Ancak sürülmesiyle birlikte zemin yüzeyinin su geçirgenliği tam anlamıyla ortadan kaldırılır. Metrekare hesabına göre değerlendirildiğinde 1 kiloluk malzemenin katlı olarak sürülmesi gerekir. Sonrasında ise mekânın çok daha ferah bir şekilde kullanımına başlanılabilir. Kuruması ise 3 günün sonunda gerçekleşir. Köster Küçükçekmece su yalıtımlarında yapılabilecek çok daha ekonomik yöntem ise akrilik olmaktadır.

Hali hazırda elastik bir yapıya sahip olduğu bilinen akrilik su yalıtımında reçine esaslı malzeme akrilik kullanılır. Sürme yöntemleriyle işleme yapılırken binaların hem iç hem de dış bölümlerinde uygulaması bulunur. Su buharı geçirgenliği var olurken elastik yapısından dolayı da ısı farklarına karşı oldukça dirençli olması kullanımını beraberinde getirir.

Özellikle acil su yalıtımı ihtiyaçlarında yarı akışkan akrilik uygulamaları çok daha kolay yapılabilir. Hızlı bir şekilde uygulaması var olurken içerisinde solvent bulunmamaktadır. Bundan dolayı da insan sağlığına riskli olduğunu söylemek söz konusu değildir. Köster Küçükçekmece su yalıtım uygulamalarında en hızlısı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca işlemlerin neticesinde üzerinde bir boya uygulaması yapılabilir ya da seramik tarzlı ürünlerle kaplanabilir. Bundan dolayı da mekanların iç kısımlarında ve zeminlerde dahi tercih edilebilir. Teras zeminlerinde verimli kullanım sağlanırken binaların temel su yalıtımları da bu şekilde elde edilir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir