Köster Karamürsel

Su Yalıtımlarıyla Kazanılanlar

Dış alana kadar yaptırılan işlemler yüzeysel su yalıtımı olarak ifade edilir. Süreçlerde belirli farklılıklar olabileceği gibi işlemlerde kullanılan malzemelerde Köster Karamürsel su yalıtımlarını doğrudan belirler. Bununla birlikte binaların su yalıtımları istenilen şartlarda tekrar yaptırılabilir. Yalnızca toprak altında kalan kesimlerin yalıtımlarında kazı çalışmaları gereklidir. Çevresinden başlanılarak yapılacak kazı sonrasında yalıtımların sorunsuz bir şekilde tamamlanması da söz konusudur. Ayrıca doğrudan bina zemini yalıtımlarında ise binanın havaya kaldırılması işlemlerin yapıldığı bilinir. Teknolojik cihazların da büyük yarar sağladığı yalıtım süreçleri bir ile üç gün arasında sonuçlanır.

koster-karamursel
koster-karamursel

Temel perde yalıtımı ise iki farklı yoldan gerçekleşebilmektedir. Çoğunlukla beton çalışmalarıyla birlikte grobeton dökülmesi sonrasında binanın yer altı sularıyla teması engellenir. Su yalıtımlarında kimyasalların kullanımı da görülmektedir. Zemin etüt çalışmalarının neticesinde yatayda çok daha geniş bir alanın kaplanmasıyla işlemler yapılır. Kenar çevrelerinden bohça haline gelen binanın su yalıtımı yapılır. Çanak oluşturma durumları da bir başka yöntem olurken su yalıtımı iç kısmından yapılır. Bununla birlikte ilerleyen süreçlerde su girişlerinin olmaması için ise drenaj uygulanır. Böylelikle zemin merkezinde suyun bulunması ortadan kaldırılır. Tahliye işleminin uygulaması yalnızca temel perde yalıtımı için yoktur. Aynı şekilde teras izolasyonu süreçlerinde de su geçirgenlikleri kaplamayla önlenir. Zemin yüzeye yapılacak kaplamaların sonrasında yapışlarla biriken suların taşınması için tahliye boruları kullanılır.

Böylelikle birikme durumu olmayacağı gibi zeminin suyla aşınmasına da izin verilmez. Ayrıca teras izolasyonlarında derz bölümlerinin yıpranmaması için temizleme çalışmaları da gerçekleştirilir. Teras çatılarda yapılacak işlemlerde eğimli çatıların yönlendirilmesi büyük öneme sahiptir. Bu maksatla eğim betonu dökülür ve su yalıtımı bu şekilde yapılır. Çatı kısımlarında yapılacak işlemlerle tavan ve çatı katlarının duvarlarında oluşan küflenme, bakteri oluşumu da ortadan kaldırılacaktır. Köster Karamürsel su yalıtımlarıyla daha sağlıklı mekanlar kazanılır.

Yalnızca basit bir süreç olarak görülse de su yalıtımlarının yaptırılmasıyla kazanılacak kazanımlar gözle görülecek kadar büyümektedir. Binaların yapı temelinden sarsmasına kadar sebep olabilecek tüm problemler tek bir işlem neticesinde halledilir. Kullanımı özelinde de sorun çıkartılabilecek bir durum kalmamaktadır. Tüm bunlarla birlikte Köster Karamürsel açısından rahatsızlıkların çok büyümeden müdahale edilmesi de yalıtımlarla olur. Aksi halde astım, solunum yolu enfeksiyonlarının çıkması ve kronik rahatsızlıkların gelişmesine neden olabilecek bir sürece dahil olunabilir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir