Köster Kadıköy

Su Yalıtım Malzemeleri Farkları

Binaların gerek yer altı suları gerek yağmur sularından olumsuz etkilenmemesi ve nemli bir duruma gelmemesi için gerekli olan su yalıtımları değişik malzemelerle yapılır. Köster Kadıköy su yalıtımı amacıyla kullanılan malzemelerin seçimi ve uygulamaları mekanlara göre değişirken işlem süreleri de farklıdır. Hali hazırda başta teras ve çatılar olmak üzere su yalıtımı duvar cephelerinde ya da temel bölümlerde ve bodrum katlarında uygulanabilir. Bu uygulamalar sırasında ise bitümen su yalıtımı, akrilik su yalıtımı tercihleri olabilir.

koster-kadikoy
koster-kadikoy

Farklı malzemelerle uygulamaların değiştiği su yalıtımlarının neden yapıldığı ise çok kapsamlı açıklanabilir. Öncelikle bilinmelidir ki su yalıtımı işlemlerinin olmaması ya da eksikliklerle tamamlanması halinde su sızdırma durumlarıyla karşılaşılması kaçınılmazdır. Uzun yıllar boyunca devam eden duvar ya da betonların su almaları ise telafisi imkânsız sonuçları doğurabilir. Özellikle beton içlerinde yaşanacak su donmalarından sonra kimyasal tepkimelerle yapının temelden zayıflaması ihtimal dahilindedir. Bundan dolayı binada çökmeler yaşanabileceği gibi depremlere karşı beklenmedik düzeyde dayanıksız hale gelmesi de su sızdırmalarıyla oluşabilir. Ayrıca mekanlarda küflenme nemden kaynaklı olup kötü kokuların hissedilir boyutlara gelmesi de su yalıtım eksikliğinden kaynaklanır. Bununla birlikte duvarlarda siyah lekelerin oluşması, temiz bir görünüm olmaması ve nemli olarak devamlı görülmesi de su yalıtımlarıyla giderilebilir. Köster Kadıköy su izolasyonu işlemleri birkaç gün boyunca devam edebilirken farklı uygulama alanları var olması da devamlı ihtiyacı ortaya çıkarabilir.

Bitümen su yalıtımı daha ziyade teras, çatı, ıslak mekanlar ya da duvarlarda uygulanabilir. Petrol ürünü olmasıyla birlikte açık mekanlarda kullanımı çok yüksek tesir göstermeyen bitümen su yalıtımı sürülerek gerçekleştirilir. Hava ile kürlenerek yapışırken su geçişleri tamamen engellenir. Bunun dışında elastik yapı içeren akrilik su yalıtımı uygulamaları da yapılabilir. UV ışınlarına karşı son derece dayanıklı olmasından dolayı terasların dış kısımlarında dahi uygulanabilir olan akrilik yalıtımı çok daha uygun fiyatlıdır. Köster Kadıköy işlemlerinde reçine esaslı akrilik malzemeyle banyo, mutfak, tuvalet ya da balkonlarda dahi su yalıtımları gerçekleştirilebilir. Yarı akışkan olmasından ötürü de kolay bir şekilde uygulanır ve hızlı bir şekilde kalıcı hale getirilir. Solvent içermemesinden ötürü insan sağlığına zararlı da olmayan akrilik su yalıtımıyla su sızdırma durumlarının tamamen ortadan kalktığı söylenebilir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir