Köster Gebze

Su Yalıtımları Genel Uygulamalar

Her binanın temel taşlarından bir tanesi olan köster Gebze su yalıtımı konusunda çeşitli uygulama örnekleri bulunmaktadır. Her ne kadar binaların yapım sırasında gerçekleşmiş olsa da çoğu zaman yalıtım eksiklikleri gün yüzüne çıkabilmektedir. Bodrum ya da zemin katlarda görülebileceği gibi teras ve çatı izolasyonları da her zaman için yaptırılabilmektedir. Yüzeysel su yalıtımı, yapı kabuğu ile dış ortam arasındaki işlemleri ifade eder. Suyun geçirimsiz olmasının sağlanması için farklı tekniklerin kullanıldığı, çeşitli malzemelerin ve kimyasalların bulunabileceği işlemler bütünüdür.

koster-gebze
koster-gebze

İşlemler öncesinde mutlaka suyu girebileceği bölümler tespit edilir. Suyun ne tarafta girdiğine göre yalıtım işlemi yapılır. Yalıtımlarda açık ve kapalı mekân olup olmaması önem taşıdığı gibi aynı zamanda süreçlerde değişkenlik gösterir. Yapının dış tarafından başlanılan işlemlerde enjeksiyon su yalıtımı da duvar içleri için uygulanır. Özellikle çatlaklara sahip betonların içinde su sızma durumlarının olmamasında bu yol bir hayli etkilidir. Uygulamalarda aralıklar 30 cm olarak belirlenip dübeller yardımıyla delikler açılır. Basınçlı olma özelliğine sahip makinelerin kullanımı söz konusudur. Çatlaklar içine su birikmemesi amaçlanarak işlemler uygulanır.

Kısa süre sonrasında duvarların tam anlamıyla temizlenmesi, arındırılması gerçekleşir. Köster Gebze süreçlerinin tamamında yüzeysel su yalıtımlarında adım adım işlemler yapılır. Temel perde yalıtımı eksenli çalışmalarda ise temelin etüt edilerek suyun geliş akışı ve oranı belirlenir. Ardından beton yüzeylerle işlemler gerçekleşir. Grobeton döküm durumu var olurken zemin yetersizliği hallerinde ise temelde çanak oluşturulur. Bu sayede işlemlerin devamlılığı sağlanır. Ayrıca yer altı sularının etkisinin kırılması içinde drenaj yapılabilir. Tahliye sonucunda suyun temelden uzak bölüme çekilmesi elde edilir.

Bodrum izolasyonları sonucunda da rutubet, küflenme gibi hastalık doğurucu etkenlerin ortadan kaldırılması mümkündür. Bu tip durumların gerçekleşmemesi hallerinde yapıda ikamet eden kişilerin başta solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimali bir hayli yüksektir. Köster Gebze su yalıtımlarında yalnızca binanın zedelenmesi, yıpranması değil, insanların büyük oranda hastalıklar içinde hayatını devam etmesi de çok uzak bir ihtimal değildir. Çocuklu dairelerin duvarlarında görülecek nem ya da küflenme durumlarında ise hemen harekete geçirilmeli, astım ve benzeri solunum rahatsızlıklarının ortaya çıkması engellenmelidir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir