Köster Gaziosmanpaşa

Su Yalıtımı Neden Önemli?

Su yalıtım süreçleri hali hazırda binaların yapım aşamasında başlarken bazı durumlarda bu işlemin atlandığı da görülebilmektedir. Köster Gaziosmanpaşa ve diğer tüm ilçelerde gerçekleştirilen konut projelerinde temel su yalıtımı uygulaması vardır. Bu sayede bina temellerinde yapılması şart olan işlemlerle çok daha sağlam bir yapı ortaya çıkarılır. Beton ve yapı malzemelerinin temelleri bilindiği gibi su içinde kalır. Yükselmeyle birlikte yer altı suların beton içine etki etmesi birçok yönden risklidir. Özellikle beton içinde donma olaylarının yaşanması beraberinde kimyasal tepkimeleri getirirken yapıların aşınması ve yıpranmasına neden olur. Böyle bir durumun olmaması için beton ile su arasındaki geçirgenliği sağlayan temel su yalıtımı işlemi yapılır.

koster-gaziosmanpasa
koster-gaziosmanpasa

Su yalıtımları yalnızca bina temelleri için geçerli değildir. Bitümen ya da akrilik su yalıtımları var olurken çeşitli yöntemlerle farklı malzemelerin kullanımı da söz konusudur. Bina temelleri haricinde teras içi ve dışı, iç mekanlar, duvar cepheleri ya da bodrum katları da uygulama alanları arasındadır. Köster Gaziosmanpaşa işlemleri sırasında kullanılacak malzemelerin kaliteleri de ortaya çıkan yalıtım farkını etkilemektedir. Bununla birlikte su sızdırmaların olmasıyla mekanlarda siyah lekeler çıkabilir, küflenme ya da bakteri oluşumu gözlemlenebilir. Ayrıca kötü kokuların en büyük sebebi de su geçirgenliğidir. Çok daha elastik yapıda olan yarı akışkan akrilik su yalıtımı, iç ve dış mekanlarda kullanılabilir. Ekonomik olmasıyla birlikte hızlı bir şekilde uygulanabilmesinden ötürü de caziptir. Ayrıca kuruması da çok daha hızlı olmaktadır. Terasların yüzeylerinde yapılacak uygulamalarla aşınmaların tamamen ortadan kalkması sağlanabilir.

Bitümen su yalıtımı ise petrol ürünü olup kapalı mekanlarda çok daha büyük etkiye sahiptir. Su geçirgenliklerini tamamen ortadan kaldıran yalıtımlarla daha ferah mekanlar elde edilebilir, binaların çok daha uzun yıllar kullanımı sağlanabilir. Ayrıca Türkiye’nin deprem bölgesi içinde var olması da olası deprem risklerini arttırmaktadır. Böyle bir durumda su geçirgenliğinden ötürü dayanıksız hale gelen yapıların çok daha hızlı bir şekilde çökecek olmaları da su götürmez bir gerçektir. Binaların sarsıntılara karşı dayanıklı kalması köster Gaziosmanpaşa özelinde felaketlerin yaşanmasının önüne geçilmesi de su yalıtımlarıyla mümkün hale getirilebilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir