Köster Esenyurt

Bitümen Su Yalıtım İşlemleri

Binaların temelinde bulunan yer altı suları ya da yağmur ve nem gibi durumlardan korunma sağlanması su yalıtım işlemlerinin doğru şekilde uygulanmasıyla gerçekleşir. Köster Esenyurt süreçlerinde de görüleceği gibi son derece büyük bir titiz çalışma gerektiren bu işlemlerde farklı malzemelerin kullanımı bulunur. Özellikle mekân özellikleri ve yapılacak su izolasyonu amacına göre malzemeler belirlenirken ürünlerin kullanım seviyeleri de uzmanlık gerektirir. Su yalıtımları sayesinde beton ya da duvar cephelerinde su geçirgenliği ortadan kaldırılırken binaların yıpranması, aşınması da engellenir. Özellikle çok eski binalarda görülebilecek su sızdırmaları ilerleyen yıllarda çok büyük bir problem haline gelebilmektedir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınmaması için mutlaka su izolasyonu yaptırılmalıdır.

koster-esenyurt
koster-esenyurt

Teras, çatı, temel bodrum katlarında uygulamalar var olurken bitümen su yalıtımı da çokça kullanılır. Bitüm esaslı izolasyon işlemi olmasının yanı sıra, petrol ürünü olması da etki gücünü gösterir. Ancak daha ziyade kapalı mekanlarda uygulaması söz konusu olurken açık bölümlerde tesiri az olur. İyi bir su yalıtım malzemesi olması da sürülmesinin ardından kendisini gösterir. Anında su geçirgenliğini engelleyen bitümen yüzeylere sürülerek uygulanır. Köster Esenyurt su yalıtım malzemeleri arasında FV dayanımı düşük olanlar arasındadır. Buna karşın bitüm membranlar ve likit bitüm membranlar olarak iki ayrı şekilde uygulamasının olduğu söylenebilir. Sıvı olan sürme bitüm membranlar yüzeye sürülürken hava ile kürlenerek kurumaya hazır hale gelir. Katlar halinde uygulaması söz konusu olurken teraslarda dahi uygulaması vardır. Yaklaşık olarak 1 metrekare alan içinde 1 kilo kadar sürülmesi yeterli olurken katlar halinde uygulama devamı sağlanır.

Terasların yüzeylerinde veya duvar cephelerinde bitümen su yalıtımından faydalanılabilir, toprak altında kalan alanlarda dahi tercih edilebilir. Ayrıca banyo gibi ıslak zeminli bölgelerde de su direncinin kırılmasında en etkili malzemeler arasındadır. Uygulama sırasında zeminlerin temiz olması gerekirken aynı zamanda tek bir bileşenden oluşması da son derece kolay bir şekilde uygulanmasını beraberinde getirir. Esnek bir yapı içermesiyle birlikte binaların yapım aşamasında uygulaması bulunur. Çatı bölümlerindeki su izolasyonlarında da bitüm esaslı malzemelerin kullanımı çok daha yüksek performans elde edilmesi sağlayacaktır. Kaliteli bir işçilik neticesinde herhangi bir sorun olmaksızın köster Esenyurt bitümen su yalıtımı gerçekleştirilir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir