Köster Dilovası

Su Geçirgenliklerine Yalıtım Çözümleri

Hali hazırda her ne kadar yalnızca konfor kalitesiyle ilgili açıklansa da Köster Dilovası su yalıtımlarının yeterli olmaması, yaptırılmaması durumlarında çok ciddi durumlarla karşılaşılabilir. Yalnızca binaların aşındırması değil, kullanımını da olumsuz etkileyen su geçirgenlikleri sadece yalıtım sayesinde giderilebilir. Bunun önemsenmemesi halinde ise bina içinde betonların zayıflaması, korozyon oluşumu söz konusudur. Çatlak içlerinde donma durumlarıyla birlikte kimyasal tepkimelerde olumsuz sonuçları arttıracaktır. Binaların birdenbire çökmesi veya ani depremlerde yıkılması da yalıtım eksiklikleri kaynaklı olabilmektedir. İnsanların sıklıkla solunum enfeksiyonları yaşamasında da yalıtım olmamasının tesiri vardır. Başta astım olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların oluşması da ihtimal dahilindedir. Rutubet ve küflenmenin görülmesiyle yaşam kalitesi de oldukça düşük seviyelere inecektir. Peki, su geçirgenliklerine yalıtım çözümler nelerdir?

koster-dilovası
koster-dilovası

Su sızdırma problemleri her bina için mümkün olabilmektedir. Binanın yaşının ilerlemesi ise ihtimalleri çok daha yüksek hale getirebilir. Yer altı sularının etkisiyle oluşan su geçirgenliklerinin önlenmesinde temel perde yalıtımı şarttır. Ayrıca yapılacak çanak oluşturma sonrasındaki drenaj uygulamasıyla da suların uzaklaştırılması büyük bir kazanım sağlar. Bununla birlikte yalıtım uygulamalarında bir başkası asansör kuyusu özelinde gerçekleşir. Binanın en alt zemini olarak bilinen asansör kuyusu yalıtımı beton üzerine yapılırken su geçirgenlikleri de katman altında kalır. Hiçbir şekilde duvar kısımlarına dahi su sızdırma durumları olmamaktadır. Bununla birlikte köster Dilovası özelinde gerçekleştirilecek enjeksiyon su yalıtımında ise basınçlı cihazlar tercih edilir. Bu sayede belirli ölçülere göre açılan beton içlerindeki çatlaklardaki sular temizlenir. Su geçirgenliklerinin duvarda oluşabilmesinin önüne bu şekilde de set çekilebilir.

Bodrum izolasyonu kazanımları arasında rutubet oluşmaması ve küflenme olmaması sayılabilir. Ayrıca teraslarda da yapılacak tahliye boru düzeneğiyle biriken suların aktarılması sağlanır. Derz yapılarının sağlıklı bir şekilde temizlenmesi sonucunda da su geçirgenliklerinin nüfuz etmesi ortadan kaldırılacaktır. Buna yardımcı olması açısından kimyasallar tercih edilebilir, su tutucu bantlarda kullanılabilir. Su geçirgenliklerinin olmaması durumunda köster Dilovası kazanımları görülebilir, olumsuz lekelenmelerle birlikte tüm kötü unsurlarda kısa zamanda giderilir. Daha konforlu ve sağlıklı mekanların elde edilmesinde kaçınılmaz olan su yalıtımlarıyla binaların kullanımlarındaki pürüzlerde halledilecektir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir