Köster Büyükçekmece

Su Yalıtım Ürünleri

Çok farklı bölümler için gerçekleştirilen su yalıtımı özelinde kullanılacak malzemeler çeşitli özeliklere göre değişkenlik gösterir. Köster Büyükçekmece su yalıtım malzemeleri ya da ürünleri de yapılacak işlemlere göre belirlenirken süreçlerin her zaman aynı doğrultuda olmayacağı da görülmektedir. Yapıların su ve nemden korunması için gerekli olan su yalıtım sistemleri hali hazırda çok daha konforlu bir yaşam alanı oluşturulması bakımından da önem taşır. Aksi durumda yapıların iç kısımlarına kadar ulaşan sulardan dolayı dayanıklılığın sarsılması, çöküntülerin oluşması ve yıpranmaların olabilmesi ihtimal dahilindedir.

koster-buyukcekmece
koster-buyukcekmece

Su yalıtım sistemlerinin olmaması hallerinde suyun akışı bilinmediğinden dolayı mekanların çok daha büyük zararlar alması söz konusudur. Mekana ait duvarların siyah lekeler ortaya çıkarması, üst ve köşe bölümlerinde küflenmelerin olması ya da kötü kokuların hissedilir derecede gelmesi de su sızdırmalarının olduğunu gösterir. Böyle bir durumda mutlaka su izolasyonu yapılması gerekirken uygulama alanları ve kullanılacak ürünler açısından da oldukça zengindir. Köster Büyükçekmece su izolasyonu ürünlerinde membranlar kullanılabilir, poliüretan bazlı yeni nesil ürünler tercih edilebilir, kendiliğinden yapışkanlı malzemelerin kullanımı da olabilir. Sürme izolasyonu açısından ise lateks ya da akrilik bazlı ürünlerin kullanılabildiği görülür. Bu ürünlerin kullanımlarının çok daha fazla olmasının sebebi sürülerek işlemlerin yapılmasıdır. Katlar arasında uygulamayla kaplama durumu ortaya çıkar ve hava ile kuruması sağlanır. Poliüretan ürünler ise çok daha dayanıklı bir yapının oluşmasında etkilidir. Hali hazırda makul fiyat aralıklarına sahip olmasından dolayı akrilik bazlı ürünlerin su yalıtım sistemleri süreçlerinde kullanımı da mevcuttur.

Su yalıtım işlemlerinde teras ve çatı bölümlerinde uygulamalar çok yoğun olur. Doğrudan yağış ve su almasından dolayı teras zeminlerinde mutlaka su izolasyonu olmalıdır. Köster Büyükçekmece işleyişlerinde de bu duruma özel dikkat edilirken temel su yalıtımı ise binaların zemin bölgelerinde uygulanır. Bu sayede beton içine suyun girmesi ortaya kalkar. Bunların haricinde duvar cepheleriyle banyo gibi ıslak zeminlerde de su yalıtımı uygulamaları gereklidir. Ayrıca havuz, su deposu bölümlerinde de çimento bazlı ürün seçimiyle işlemler yapılır. Perde duvarların izolasyon süreçlerinin tamamlanması ise binaların altında yer alan bodrum katların nemden kurtulmasını beraberinde getirir. Bina çökmelerinin önemli bir kısmında su yalıtım eksikliği rol oynarken bina ömrünün yarı yarıya azalmasına da sebep olabilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir