Köster Beylikdüzü

Su Yalıtım Süreçlerinde Malzemeler

Su ve nemli durumlarının yapıya zarar vermemesi için gerekli olan su yalıtım sistemleri köster Beylikdüzü ve tüm ilçelerde uygulanabilir. Uzman ekipler tarafından titiz çalışmalarla hizmet verilirken aynı zamanda proje çizimleriyle süreçler başlatılır. Hali hazırda yapıların çatı ya da teraslarında su yalıtım sistemleri yapılabilir, temel ve bodrum katlarda da farklı malzemeler kullanım mümkün olabilmektedir. Su yalıtım uygulamaları farklı alanlarda söz konusu olurken mekanlara göre de kullanılan malzeme çeşitleri değişkenlik gösterir. Peki, neden su yalıtımı yapılmalıdır?

koster-beylikduzu
koster-beylikduzu

Su yalıtım sistemlerinin temel amacı var olan yapının korunmasıdır. Ortalama kaliteye sahip bir binanın 50 yıllık ömrü vardır. Metal, taş, tuğla ya da ahşap malzemelerinin aşınmasındaki en büyük faktör ise sudur. Çeşitli sızdırma durumlarında hızlı bir şekilde aşınma söz konusu olabilir. Bununla birlikte donan su sonucunda donatın içinde kimyasal tepkimelerde gerçekleşebilir. Bu durumların yaşanmasıyla binanın dayanıklılık seviyesi bir hayli zarar görür, kısa sürede depremlere karşı dayanıksız yapılar ortaya çıkar. Hayati öneme sahip olan su yalıtımları için köster Beylikdüzü süreçlerinin yapılması ve belirli kalite standartlarının korunması elzemdir. Bunların haricinde küflenme, mantar ya da siyah lekelerin ortaya çıkması da ihtimal dahilindedir. Mekanların duvar cephelerinde ya da üst kısımlarında küflenmeye bağlı olarak kötü kokularda hissedilir. Ferah bir ortamda yaşamak içinde su yalıtım sistemleri gerekli olurken işlemler çok titiz çalışmalar neticesinde yapılabilmektedir.

Temel anlamda ifade edilmesi gerekirse su geçirimsizliği sağlayan işlemlerin yapılmasındaki tüm malzemeler su yalıtım malzemeleri olarak adlandırılır. Bu süreçte mekanlara göre malzeme seçimleri önemli olurken koruyucu olarak da kullanılan malzemelerin sayısı bir hayli fazladır. Köster Beylikdüzü su yalıtım malzemeleri temelde üç grupta toplanırken su yalıtım örtüleri; bitümlü ve sentetik örtüler olarak ayrılır. Sürme esaslı malzemeler ise çimento, akrilik, bitüm ve poliüretan olarak sınıflandırılır. Çoğunlukla teras, çatı ya da döşemelerle duvar cephelerinde uygulanan su yalıtımları özel uygulama alanları da bulundurur. Mevzuatlarda standart hususlar var olurken astar ve koruyucu malzemelerle çok daha kaliteli işler ortaya çıkarılabilir. Su depoları ya da havuzlarda çimento su yalıtım ürünleri tercih edilirken çatı bölümlerinde ise köşe kısımlarında koruyucu ürünler kullanılır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir