Köster Başiskele

Betonların Yalıtımlı Hale Getirilmesi

Beton içlerine kadar sızan suların engellenmesi amacıyla uygulanan enjeksiyon su yalıtımı gibi çeşitli örnekler var olurken köster Başiskele işlemleri hatasız gerçekleşir. Temel perde yalıtımı bina inşası sırasında yapılırken koruyucu bir görevi vardır. Gerek çevre gerek zemindeki yer altı sularından korunma sağlamak için çanak oluşturma yapılabilir. Drenaj uygulamasıyla zeminin sudan arındırılması da sağlanabilmektedir. Tüm bu su yalıtım uygulamaları neticesinde binaların kullanım ömrü de artacaktır. Özellikle yıpranma ve aşınmaların olmasında suyun kuvveti bilinen bir gerçektir. Hiç farkında olmadan betonun su almasıyla başlayan süreçte binaların zaman içinde dayanıksız hale gelmesi arasında paralellik bulunur. Tüm bu durumların korunma için gerekli olan izolasyonun vakit kaybedilmeden yapılması önem taşır.

koster-basiskele
koster-basiskele

Hali hazırda köster Başiskele süreçlerinde su yalıtımları teras ve çatılarda da uygulanır. Yağışların fazla olması hallerinde duvarların etkilenmesi, nemlenmenin tavanda görülmesi yalıtım eksikliğini ortaya çıkarır. Bunun sonucunda ise küflenme ve rutubet durumları görülmesi kaçınılmazdır. Ayrıca duvar boyaların lekelenmesi ve zamanla aşınma ihtimalleri de söz konusudur. Rutubet etkisiyle oluşan kötü kokulardan dolayı ise rahatsızlık çok daha büyük boyutlara ulaşabilir. Bu tip durumların olmasıyla birlikte ise insan sağlığını tehdit eden solunum yolları enfeksiyonları yaşanabilmektedir. Bunun önlenmesi için ise güneş ışınlarına karşı bir hayli dayanıklı olan gıda sertifikalı malzemelerle teras izolasyonu yapılabilir. Anında süreçler tamamlanabilir, tüm su geçirgenlikleri de telafi edilebilir. Çatılarda yapılacak su yalıtımlarında ise eğimli çatılarda örtü serilerek gerçekleşmesi mümkündür.

Yalıtım sonrasında iç kısma geçmeyen suların birikmemesi içinde drenaj boruları kullanılır. Bu sayede teras yüzeylerinde hiçbir şekilde su birikintisi olmazken suyun yönlendirilerek gönderimi elde edilir. Teras çatılarda bir eğim betonu dökülerek böyle bir tahliye boru ağı oluşturulabilir. Köster Başiskele işlemlerinde süzgeç yardımları da alınır ve derz yapıların temizliği de gerçekleşir. Solvent gibi maddeleri olmaması da bir başka önemli husustur. Bu sayede teras zeminlerinin aşınması, zarar görmesinin de önüne geçilebilir. Yüzeysel su yalıtımlarında balkon ya da teraslarda daha dikkatli bir malzeme kullanımı koşulu vardır. Buna bağlı olmaksızın enjeksiyon su yalıtımları veya yer altı sularının etkilediği bodrumlarda izolasyonlarda yapılabilir. Genel anlamda ifade etmek gerekirse binaların toprak altında olmayan bölümlerinde büyük oranda başarı elde edilerek yalıtım yapılır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir